Zapłata grzywny przez osobę inną niż sprawca, czyli dlaczego nie zawsze warto pomagać.

hammer-802303_640Grzywna jest jedną z kar przewidzianych zarówno w kodeksie karnym, jak również kodeksie wykroczeń. Orzekana jest z reguły wobec sprawców przestępstw drobnych. Niezależnie od tego za jaki czyn została orzeczona, musi zostać wykonana – trzeba ją zapłacić.

Niezapłacenie kary grzywny, skutkować może zamianą kary na karę pozbawienia wolności, o czym więcej we wpisie – Zastępcza Kara Pozbawienia Wolności.

W praktyce częste są przypadki, kiedy osoby życzliwe skazanemu, czy to prywatnie czy zawodowo, chcą mu pomóc w zapłaceniu grzywny. W tym celu organizują zbiórkę pieniędzy, czy też sami chcą wpłacić grzywnę bezpośrednio do Sądu.

Niestety, taka pomoc osobie ukaranej grzywną, może nieść za sobą negatywne konsekwencje.

Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu wykroczeń: „Kto organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar na uiszczenie grzywny orzeczonej za przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe albo nie będąc osobą najbliższą dla skazanego lub ukaranego uiszcza za niego grzywnę lub ofiarowuje mu albo osobie dla niego najbliższej pieniądze na ten cel, podlega karze aresztu albo grzywny”.

Co więcej zgodnie z § 3 „Zebrane ofiary lub pieniądze uzyskane za zebrane ofiary w naturze a także pieniądze wpłacone na poczet grzywny lub ofiarowane na ten cel podlegają przepadkowi”.

Powyższe oznacza, iż zabronione jest organizowanie zbiórki na uiszczenie kary grzywny. Bez znaczenia jest, kto taką zbiórkę organizuje.

Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli zbiórka jest organizowana na uiszczenie innej niż grzywna kary pieniężnej, to czynność taka nie będzie karana. Inna kara pieniężna to np.  kara za przejazd bez biletu.

Nie każdy może również zapłacić za skazanego grzywnę. Uiszczenie za skazanego grzywny przez osobę niebędącą dla niego osobą najbliższą będzie czynem wyczerpującym znamiona zarówno przestępstwa poplecznictwa (art. 239 k.k.), jak i wykroczenia (art. 57 k.w.)

Tym samym jedynie osoby najbliższe mogą zapłacić grzywnę za skazanego.

Zgodnie z  art. 47 § 3 kodeksu wykroczeń „Osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu”. Należy pamiętać, że partner bądź partnerka nie zawsze będą osobami najbliższymi w rozumieniu powyższych przepisów, związek emocjonalny nie jest tożsamy z pozostawaniem we wspólnym pożyciu.

Źródło: Kancelaria Adwokacka

 

Dodaj komentarz