Pozew o ustalenie ojcostwa

father-551921_640Kwestie związane z ojcostwem bywają dość skomplikowane i często mają swój finał przed sądem. Tak może się zdarzyć wówczas, gdy biologiczny ojciec dziecka z różnych powodów (brak pewności co do ojcostwa, brak chęci ponoszenia odpowiedzialności z tytułu rodzicielstwa etc.) nie chce uznać swojego ojcostwa. W takiej sytuacji możliwe jest ustalenie ojcostwa w drodze postępowania sądowego.

Uznanie ojcostwa

Uznanie ojcostwa dokonywane jest przez mężczyznę wobec dziecka, które uważa on za swoje. Należy jednak pamiętać, iż w świetle prawa możliwość uznania ojcostwa może mieć miejsce tylko wówczas, gdy:

  • dziecko jest niepełnoletnie
  • dziecko jeszcze się nie narodziło, lecz zostało poczęte
  • dziecko nie żyje (uznanie musi nastąpić w okresie 6 miesięcy o dowiedzeniu się przez ojca o śmierci, a także zanim osiągnęłoby ono pełnoletniość)

Ponadto, aby uznanie ojcostwa uzyskało moc prawną, matka dziecka musi potwierdzić, iż mężczyzna, który uznaje ojcostwo, faktycznie jest jego ojcem. W tym celu jest ona do zobligowania do złożenia stosownego oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego, albo wspólnie z ojcem dziecka albo w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia przez mężczyznę oświadczenia o uznaniu ojcostwa.

Pozew o ustalenie ojcostwa

Pozew o ustalenie ojcostwa w przypadku związków nieformalnych może zostać złożony wówczas, gdy mężczyzna, którego kobieta wskazuje jako ojca dziecka, nie chce uznać ojcostwa. Powództwo może zostać wytoczone przez matkę, dziecko, domniemanego ojca dziecka bądź prokuratora.

Elementy pozwu

Pozew o ustalenie ojcostwa powinien zawierać następujące elementy:

Oznaczenie sądu oraz stron – pozew ten wnosi się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego bądź  powoda. Następnie należy oznaczyć imiona i nazwiska oraz dane adresowe stron, zarówno pozwanego, jak i powoda.

Określenie żądania – w pozwie należy jasno sformułować wniosek, iż pozwany jest ojcem dziecka. Informacja ta jest konieczna, aby sąd w ogóle wniosek rozpatrzył.

Dodatkowe wnioski – w pozwie o ustalenie ojcostwa można również sformułować dodatkowe wnioski dotyczące na przykład zasądzenia alimentów na rzecz dziecka,  pokrycie przez matkę kosztów wynikających z ciąży oraz porodu, zabezpieczenie powództwa czy też orzeczenie, iż ojcu dziecka nie będzie przysługiwała władza rodzicielska. W dodatkowych wnioskach może również znaleźć  wniosek o nadanie dziecku nazwiska ojca, jednak należy pamiętać, iż w przypadku, gdy dziecko ukończy 13 lat, musi ono osobiście wyrazić na to zgodę.

Uzasadnienie – w tym miejscu konieczne jest wskazanie okoliczności uzasadniających ojcostwo mężczyzny poparte dowodami w postaci odpowiednich dokumentów, wyników badań lekarskich, badań DNA  czy zeznań świadków.

Podpis – pozew o ustalenie ojcostwa należy własnoręcznie podpisać, a podpis ten musi zawierać co najmniej nazwisko powoda.

Załączniki –należy opisać wszystkie załączniki, jakie składane są z pozwem włącznie z odpisami pozwów oraz załączników do doręczenia osobom  uczestniczących w sprawie.

Koszty pozwu o ustalenie ojcostwa

Matka wnosząca pozew o ustalenie ojcostwa jest zwolniona z kosztów sądowych, które w tej sytuacji pokrywa Skarb Państwa. Przysługuje jej także prawo do złożenia wniosku o ustanowienie adwokata w sprawie.  Natomiast w sytuacji, gdy roszczenie zostanie uznane za bezzasadne, sąd może obciążyć powoda kosztami, które poniósł pozwany.

Ustalenie ojcostwa przez sąd

Zanim sąd orzeknie w sprawie o ustalenie ojcostwa, może on weryfikować okoliczności oraz dowody nawet wówczas, gdy pozwany przyzna się, że jest ojcem dziecka. Sąd może zatem przesłuchiwać świadków, a nawet zlecić wykonanie badań DNA.

Po wydaniu przez sąd wyroku ustalającego ojcostwo, następuje wpisanie ojca jako rodzica do aktu stanu cywilnego dziecka.

Sprawy o ustalenie ojcostwa należą do wyjątkowo trudnych i nie sposób opisać w jednym artykule wszystkich okoliczności związanych z tym zagadnieniem. Powodzenie w sprawie zapewnią rzetelne i wiarygodne dowody, a także wsparcie doświadczonego adwokata na każdym jej etapie.

 

Dodaj komentarz